Dear Madam, dear Mister,

At the end of may, I came with a colleague and french students to visit Tegea's museum and archaeological site. I wanted to tell you how a wonderful experience it was for both teachers and students. The museum is marvellous, one of the most beautiful and well-conceived we have visited in Greece. The three rooms are magnificent, but the last one is really a culmination. The temple site is extremely interesting.
Thank you again.

Yvan Maligorne (University of Brest, western France).

Submitted From:

Αγαπητή κυρία, αγαπητέ κύριε,

Στο τέλος Μαΐου, ήρθα με έναν συνάδελφο και Γάλλους φοιτητές να επισκεφθώ το Μουσείο και τον Αρχαιολογικό χώρο της Τεγέας.
Ήθελα να σας πω πόσο υπέροχη ήταν η εμπειρία τόσο για τους καθηγητές όσο και για τους μαθητές. Το μουσείο είναι θαυμάσιο, ένα από τα πιο όμορφα και καλά σχεδιασμένα που έχουμε επισκεφτεί στην Ελλάδα. Οι τρείς αίθουσες είναι θαυμάσιες, αλλά η τελευταία είναι πραγματικά το αποκορύφωμα.
Η περιοχή του Ναού είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.
Σας ευχαριστώ και πάλι.

Yvan Maligorne (Πανεπιστήμιο Βρέστης, Δυτική Γαλλία).